Ağaçlar Yapraklarını Neden Döker?

Meraklı sevgili Can Kardeşler! Bu yazımız da sizlerle, sonbahar ve kış mevsimi gelince ağaçların yapraklarını dökmelerini inceleyeceğiz.

Aslında bu olay Kâinatın yaratıcısı, Allah’ın koymuş olduğu kanunlardan başka bir şey değildir. Sonbahar ve kış aylarında, gündüzler daha kısadır. Ağaçlardaki yapraklar daha az ışık depolar. Soğuk hava toprağı dondurur ve bu yüzden ağaç, topraktaki suyu çekmekte zorlanır. Yapraklara çok fazla su gerektiğinden, ağaç tasarruf etmek için yapraklarının bir kısmını döker. İlkbahar ve yaz aylarında yapraklar ağaçlara besin sağlar. Sonbahar güneş ışığı azaldığından görevlerini yapamazlar. Ağaç da, bu zamana kadar yeterli besini depolamıştır. Artık ağaçlar için kış uykusuna yatmanın zamanı gelmiştir.

Ağaçlar, kış uykusundan önce yaprak saplarının dip kısmında su geçirmeye yarayan küçük delikleri kapatır. Kapanmadan dolayı yaprak saplarında küçücük mantarlar oluşur. Bu mantarlar yaprağı iter ve yere düşmesine sebep olur. Gölgesinden faydalandığımız, meyvesinden yediğimiz, daha birçok faydası olan ağacın bize vermiş olduğu derslerde var. İlkbaharda dallarının çiçeklenmesi, meyve vermesi, yapraklarının yeşillenmesi, yaratıcının dirilmeye ve kış mevsiminde yaprakların dökülmesi de öldürmeye muktedir olan Allah’ı hatırlatıyor ve bizi bol bol düşünceye sevk ediyor.

Hoşça kalın Can Kardeşler!

MELEK DOKUMACI

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*