Yeraltı mühendisi: KÖSTEBEK

“Yeraltı Mühendisi mi?” dediğini duyar gibiyim.
Şöyle açıklayayım;
Ben bir köstebeğim. Üstelik gözleri olmayan bir mühendis…
Nasıl mı? Yeraltında kazdığım tüneller benim evimdir.  Kökleri ve bitkileri yiyerek yeraltında açtığım geçitler içinde kalırım.
Bu geçitleri açabilmem için de toprağı burnumla yukarı doğru sürerek küçük tepeler oluştururum.

BİZ AYNI ZAMANDA İYİ BİRER MİMARIZ

Yeraltının en hızlı mimarları olarak da biliniriz. Bir bilim insanı, benim görüş yeteneğimi kısıtlayan sebepleri sıralarken; göz merceğimdeki lenflerinin eksik gelişimi olduğunu belirtmiş. Peki, tüylerimin tek yöne doğru uzadıklarını biliyor musun?

KOLAY YAKALANMAM

Kemirgenler familyasına dâhiliz. Çevik bir yapıya sahibim. Beni asla göremezsiniz, dolayısıyla da yakalanmam çok zordur.
Galiba siz insanları en fazla sinirlendiren özelliğim de bu olabilir. Oysa tarlalarda veya bahçelerde benim dolaşmam aslında iyiye işarettir.
Benim varlığım, toprağın sağlıklı olduğunu ve içinde minik canlıların yaşadığını gösterir. Çünkü biz köstebekler aslında etçiliz ve solucan, salyangoz, larva ve tırtıl gibi diğer omurgasızlarla besleniriz.

ÖN AYAKLARIM KÜREK GİBİDİR

Sana inanılmaz gelebilir ama bir yılda tükettiklerim 37 kiloyu bulur.
Müthiş bir geçit ustası olarak bilinirim. Dallı budaklı hayat alanımı inşa ederken, kürek biçimindeki ön ayaklarımdan yararlanırım.
Ön ayaklarım beden ağırlığımın tam 20 katı kadar toprağı kazabilir.
Bu arada burnumun ve kafamın da çok güçlü olduğunu bilmem hatırlatmama gerek var mı? Sonuçta kazmış olduğum toprakları burnum ve kafamı sürerek tümsekler oluştururum. Zorunlu olmadıkça yuvamdan çıkmam, kış uykusuna yatmadan sürekli yeni geçitler yaparak hayatımı sürdürmeye devam ederim. Yani hayatım inşaat işçiliği yaparak geçer. “Geçit ustası” lakabımı da bu yüzden hak ettiğimi düşünüyorum.

3 Comments

  1. Oturduğum sitede ve şehir.merkezinde ilk kez göründü 🙂 bahçeyle uğraşan arkadaş pek memnun olmadı 🙂 fakat çıkardığı iş komikti 🙂 çimlerin üzerinde toprak tepecikleri

  2. Yaratıcı Allah CC kim bilir bu canlıyı hangi hikmetler için yaratmıştır. Belki de açtığı tünellerle toprağın derinlemesine havalanmasını sağlıyor. Birde sert topraklarda ekilen agaclarin koklerinin bu tuneller vasitasiyla kendine nevşi neva yol bulmasinin önünü açiyordur.

  3. Köstebekleri yeteri kadar tanımıyordum şimdi öğrendiğim iyi oldu teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*