Çocuklar Karanlıkta Kalmasın

Dünya üzerinde yaklaşık 290 milyon görme engelli bulunuyor. Bu sayının ise sadece 39 milyonu tamamıyla hiç göremeyenlerden oluşuyor. Yaklaşık 250 milyon insanda ise az da olsa mutlaka bir görme kalıntısı bulunuyor. Bu görme kalıntısı çok kıymetli. Çünkü %1 de olsa bununla, 250 milyon insanın, “beyaz baston”a bağlı olmadan, bağımsız bir hayat sürmesine yetebiliyor.

Engelli ya da engelsiz ayırt etmeden onları anlayarak, geleceklerine ışık tutmak bize düşüyor. O zaman hiçbir çocuk karanlıkta kalmayacak inşallah…

ÇOCUKLARA IŞIK OLMAK

Engelsiz Yaşama Derneği, 2010 yılından bu yana çalışmalarını sürdürmektedir. Eğitim öncelikli çalışmalarla, engelli fertlerin “yardıma muhtaç” olmadan “kendi kendine yetebilmeyi amaçlıyor. Dernek, bu alanda birçok projelerden bir tanesi “Günışığı projesi.

“Az gören” çocuklarla ülke genelinde sürdürülen yoğun çalışmalarla; yaşıtlarıyla aynı ortamları paylaşmalarına, eğitim projeleriyle bağımsız bireyler olarak hayata tutunmalarına imkan sağlıyor.

ERKEN MÜDAHALE ÖNEMLİ

Günışığı Projesi; “az gören çocukların” yani, görme oranı %1 ila %10 arasında olan ve kanuni olarak “görme engelli” olan çocukların eğitimini kapsayan bir projedir. Günışığı Projesi, küçücük bir görme kalıntısı olan çocukların erken müdahale eğitimi ile neler yapabileceklerini gözler önüne sermek için kurgulandı. Bu çocuklar erken müdahale eğitimi sayesinde kendi kapasitelerini sonuna kadar kullanıp görmeyi öğreniyorlar. Eğitimler sonunda az gören çocuklar, fiziksel bir destek ya da yönlendirme olmadan bağımsız olarak yön bulabilecek, normal alfabeyle okuyup yazabilecek duruma geliyorlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*